Witarianizm – surowa dieta

Od niedawna rośnie jej popularność w Hollywood. Jej zwolenniczkami są między innymi Uma Thurman, Gwen Stefani czy Demi More. Czym tak naprawdę jest witarianizm?  Niektórzy mówią, że to dieta składająca się żywności nie poddawanej obróbce termicznej,  inni twierdzą, że to po prostu styl życia. Jedno jest pewne, bycie witarianinem wymaga od Ciebie dużej odwagi i miłości do warzyw i owoców.

Przyznam, że gdy po raz pierwszy  przeczytałam o witarianizmie  pomyślałam, że to kolejna z tzw. diet cud stosowanych przez  gwiazdy show biznesu, która wyszczupla Cię 10 kg w ciągu tygodnia. Jednak zgłębiając bardziej wiedzę na ten temat  coraz bardziej się do niej przekonywałam.

Jak już wcześniej wspominałam surowa dieta polega na spożywaniu produktów nieprzetworzonych, nie poddanych obróbce termicznej powyżej 42 stopni Celsjusza. Wraz ze wzrostem temperatury  ścina się białko a żywność traci swoje drogocenne właściwości takie jak witaminy  czy mikroelementy. Skutkuje to przede wszystkim  niedostarczeniem potrzebnych składników odżywczych naszemu organizmowi.

Warzywa w diecie witarian nie powinny być poddawane obróbce termicznej.

Witarianizm obfituje w surowe warzywa i owoce, jednak  trzeba pamiętać, że  muszą być one wysoko gatunkowe, ekologiczne. Nieprawdą jest fakt, że stosując tę dietę nie możemy jeść mięsa. Jednak ze względu na brak obróbki termicznej, rzadko kto się na to decyduje. W zamian  możemy  pokusić się o spożywanie  surowych ryb (np. w postaci sushi) oraz różnych rodzajów orzechów i nasion, które są głównym źródłem tłuszczu w tej diecie.

Orzechy to dobre żródło wartościowych białek, ale też tłuszczy.

Dla zwolenników diety niewątpliwie ważne jest,  że oczyszcza ona organizm ze wszelkich trucizn, jest lekka, i łatwostrawna. Wpływa korzystnie na pozbycie się zbędnych kilogramów i cellulitu. Zawarty w surowej żywności enzym o nazwie lipaza, ułatwia spalanie tłuszczów w organizmie, jednak pod wpływem temperatury enzym ten ulega rozkładowi.

Dodatkowym atutem surowej diety, często wymienianym przez kobiety jest fakt, że ze względu na wysoką zawartość mikroelementów i pierwiastków, wpływa korzystnie na wygląd naszej skóry. Cera staje się świetlista, promienna, a ciało bardziej ujędrnione.

Pomimo wielu zalet tej witarianizmu, niektórzy  dietetycy podchodzą do niej sceptycznie. Przeciwnicy diety  podkreślają, że surowa dieta nie dostarcza organizmowi podstawowego składnika budulcowego czyli białka. Jego niedobór jest szkodliwy, szczególnie w młodym wieku. Może on powodować zaburzenia wzrostu i rozwoju wśród dzieci oraz prowadzić do obniżenia się odporności organizmu. Dlatego bardzo ważnym elementem przejścia na dietę surową jest odpowiednie przygotowanie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udać się o poradę do specjalisty, dietetyka, jednak jeżeli nie chcecie wydawać pieniędzy na wizyty i książki, oto kilka porad, które wam pomogą w dostosowywaniu swojego organizmu do nowej diety:

Zanim przejdziecie na witarianizm spróbujcie się na początku przestawić na produkty ekologiczne. Zacznijcie kupować jedzenie nieprzetworzone, pozbawione pestycydów i wszelkich dodatków chemicznych. Znajdziecie je w sklepach ekologicznych lub w naturalnym środowisku: na wsi, na działkach czy w sadach. Mimo że taka żywność jest droższa od tej wysoko przetworzonej, to bez wątpienia będzie zdrowsza dla waszego organizmu.

 • ograniczcie również spożycie mięs i zastąpcie je świeżymy warzywami, owocami i różnymi orzechami, nasionami,
 • postarajcie się też wprowadzić do swojej diety świeżo wyciskane soki zarówno warzywne, jak i owocowe, są niesamowicie pożywne sycące i dodatkowo pyszne,
 • pamiętajcie, że każda  zmiana w waszej diecie powinna być stopniowa i rozsądna, w przeciwnym razie jej skutki mogą być szokiem dla Waszego organizmu,
 • musicie mieć też świadomość, że diety tej nie można stosować dłuższy okres bez porady dietetyka. Dobieranie składników odżywczych, które zastąpią nam białko i ciepłe posiłki to trudne zadanie. Dlatego jeżeli masz ochotę na całkowitą zmianę jadłospisu, skontaktuj się ze specjalistą.
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

, ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz