Medycyna naturalna – o co chodzi?

Medycyna naturalna często nazywana też niekonwencjonalną jest alternatywnym wyjściem dla leczenia zwykłego, często polegającego na przyjmowaniu coraz droższych preparatów chemicznych. Medycyna naturalna była wykorzystywana od dawien dawna przez naszych przodków.

Korzystano z niej aż do wynalezienia penicyliny. Rozwijający się szybko przemysł medyczny wyparł starodawną medycynę naturalną. Z czasem zapomniano o niej, a wszelkie przejawy prób korzystania z leczenia naturalnego brano za wymysły zacofanych „szarlatanów”. Dopiero dzisiaj, w XXI wieku docenia się na nowo całkowicie naturalne metody walki z dolegliwościami i schorzeniami ciała.

Medycyna naturalna przynosi efekty od wieków.

Czy warto ufać naturalnym metodom?

Medycyna naturalna to sprawdzony, bo testowany przez wiele stuleci przez naszych przodków, sposób leczenia różnych schorzeń i chorób. Przez wielu sceptyków jest odbierana negatywnie, kojarzona z zacofaniem i barbarzyńskimi metodami leczenia. Trzeba jednak zauważyć, że wiele współczesnych lekarstw ma w swoim składzie wyciągi z ziół i roślin, coraz bardziej docenianych przez przemysł medyczny.

Farmaceuci, tworząc receptury leków, inspiracje czerpią właśnie z medycyny naturalnej. Warto wykorzystywać to, co daje nam natura i korzystać z jej niewyczerpywanych źródeł. Ponadto biorąc pod uwagę, że ceny lekarstw wciąż drożeją oraz, że powstają nowe wirusy wywołujące choroby, na które nie ma skutecznych syntetyków, trzeba korzystać ze wszystkich dostępnych metod leczenia. Medycyna naturalna jest stosunkowo tanim wyjściem a umiejętnie stosowana jest bardzo skuteczna.

Oczywiście nie należy całkowicie rezygnować z konwencjonalnych metod leczenia i stosowania syntetycznych lekarstw, zwłaszcza przy ciężkich chorobach takich jak nowotwory czy choroby związane z układem krążenia. Terapie można jednak wspomóc medycyną naturalną. Przecież liczy się każda pomoc. Poza tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje niektóre metody za wspomagające leczenie, a zabiegi są nawet refundowane przez ubezpieczalnie.

Czasem zamiast katować swój organizm antybiotykami, które z czasem uodparniają nasz organizm na ich działanie, czy środkami przeciwbólowymi, które niszczą naszą florę bakteryjną, można zobaczyć co oferuje nam natura. Może warto się przełamać i powrócić do korzeni medycyny?

Co oferuje medycyna naturalna?

Medycyna klasyczna, oparta na syntetycznych lekach, ma za zadanie wyleczenie pacjenta lub chorego organu za wszelką cenę i w jak najkrótszym okresie od zachorowania. Medycyna naturalna podchodzi do leczenia człowieka w inny sposób. Przede wszystkim skupia się na całościowym ujęciu problemu – zlikwidowaniu przyczyny schorzenia i powrocie do pełnej harmonii całego organizmu.

Często leki z apteki natury sa skuteczniejsze niż te konwencjonalne.

Na pełny sukces leczenia składa się wiele czynników. Między innymi jest to wiara w wyleczenie, kondycja psychiczna chorego i jego gotowość do zmiany trybu życia. Medycyna naturalna potrafi znacznie poprawić samopoczucie pacjenta nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych. Jest to medycyna holistyczna, czyli podchodząca do człowieka całościowo, całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna.

Zwolennicy medycyny alternatywnej podkreślają, że podczas leczenia ziołami, wyciągami z roślin lub zabiegami takimi jak akupunktura czy aromaterapia w organizmie powstaje mniej szkód lub nie ma ich wcale, w przeciwieństwie do zwykłego, chemicznego leczenia środkami farmakologicznymi. Medycyna naturalna nie opiera się na badaniach naukowych a na doświadczeniu wielu dawnych pokoleń.

Główne metody działania medycyny niekonwencjonalnej

 • Kuracje roślinne i ziołolecznictwo – wykorzystywanie do leczenia ziół i wyciągów z roślin, inaczej fitoterapia.
 • Akupresura i lecznicze masaże – leczenie dotykiem, polegające na uciskaniu określonych miejsc na ciele np. na dłoniach.
 • Aromaterapia – leczenie zapachem poprzez wykorzystanie działania olejków eterycznych pochodzenia roślinnego np. inhalacja ziołowa.
 • Apiterapia – wykorzystywanie podczas leczenia produktów pszczelich takich jak miód, prypolis, mleczko pszczele a nawet jad pszczół.
 • Homeopatia – czyli pobudzanie organizmu do samo leczenia, leczenie wysoko rozcieńczonymi substancjami pochodzenia roślinnego lub mineralnego.
 • Chiropraktyka – pochodna kręgarstwa, manualne leczenie dysfunkcji układu ruchu poprzez kręgosłup.
 • Akupunktura – leczenie organizmu za pomocą wbijanych w ciało igieł, szczególnie popularna w Chinach i Japonii.
 • Bioenergoterapia – leczenie z wykorzystaniem bioenergii, opiera się na właściwościach energetycznych bioenergoterapeuty.

Medycyna naturalna, czyli sztuka leczenia

Naturalne metody leczenia są skuteczne tylko jeżeli są właściwie przeprowadzone. Wiele zależy też od nas samych, od naszej postawy i wiary w skuteczność niekonwencjonalnego leczenia. Sztuka leczenia metodami naturalnymi polega przede wszystkim na zapobieganiu rozwojowi choroby poprzez zwiększenie sił witalnych organizmu.

Naturopaci, czyli osoby wykorzystujące w uzdrawianiu wyłącznie naturalne metody, określają stan zdrowia chorego nie na podstawie badań diagnostycznych i laboratoryjnych, ale poprzez dokładną rozmowę z pacjentem i szukaniu symptomów choroby np. w wyglądzie języka czy tęczówki oka. Ponadto wierzą, że do pełni wyleczenia potrzebna jest auto świadomość ciała chorego, ponieważ chore ciało jest powiązane nierozerwalnie z cierpiącą duszą.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

, , ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz