Oczyszczająca fitoterapia

Zielarki fascynowały medycynę od wieków. Niegdyś kojarzono je z czarownicami przygotowującymi rozmaite eliksiry i lekarstwa z nieznanych receptur. Indianie i ich przetwory roślinne również maja w sobie magiczny pierwiastek. Surowce działające napotnie nie tylko zmniejszają objawy przeziębienia i grypy, ale jak się okazuje oczyszczają organizm z toksyn.

Pot – przyjaciel czy wróg?

Kojarzy się niestety z przykrym zapachem, wysiłkiem fizycznym i cierpieniem. Pot jest wydzieliną gruczołów potowych, chroniącą nasz organizm. Stanowi bowiem jeden z mechanizmów obronnych. Składa się głównie z wody, chlorku sodu i potasu, mocznika, amoniaku i substancji zapachowych. Jego priorytetowym zadaniem jest doprowadzanie ustroju do stabilizacji temperaturowej. Organizm wydzielający pot – schładza się.

Pot jest nieodłącznym towarzyszem wysiłku fizycznego.

Drugą, niezwykle istotną rolą potu jest zdolność organizmu do oczyszczania się poprzez ujścia gruczołów potowych. Z potem wydalane są toksyny, trucizny, a nawet metabolity leków. Nie należy zatem, mimo istniejących trendów, dwoić się i troić , by zupełnie zahamować wydzielanie potu. Nadmierne stosowanie antyperspirantów niesie za sobą poważne skutki zdrowotne, w tym infekcje i zapalenia.

Surowce działające napotnie

1. Kwiaty czarnego bzu

W skład kwiatów bzu wchodzą głównie olejki eteryczne i garbniki oraz bliżej nie poznana substancja wykazująca działanie napotne i przeciwgorączkowe.  Zaleca się picie wywarów z kwiatów czarnego bzu, często w połączeniu z kwiatostanem lipy w stosunku 1:1. Jest to idealny środek na przeziębienia, związane z nim dolegliwości oraz na oczyszczenie organizmu z toksyn za pomocą potu i usprawnionych procesów biologicznych wewnątrz organizmu.

Napar kwiatów czarnego bzu działa napotnie.

2. Kwiatostan lipy

Posiadają przyjemny, miodowy zapach i smak. Dodatkowo lipa zawiera śluz, który powleka górne drogi oddechowe. Ponadto działa uspokajająco. Powszechnie dostępne są herbatki lipowe. Idealne na przeziębienia, a także w celu oczyszczenia organizmu.

Działanie kwiatów lipy znane jest od pokoleń.

3. Owoce i liście malin

Liście zawierają przede wszystkim garbniki, co wiąże się z działaniem przeciwzapalnym i przeciwbiegunkowym . Jest idealnym środkiem na schorzenia jamy ustnej, gardła i krtani. Infekcje powodują rozwój wolnych rodników w organizmie, a także zwiększają namnażanie toksyn w obrębie narządów wewnętrznych. Działanie przeciwzapalne malin wyklucza to zjawisko. Owoce zawierają dużą ilość witaminy C- silnego przeciwutleniacza, skutecznego również w profilaktyce grypy i przeziębień.

4. Kwiaty dziewanny

Dziewanna ze względu na rozmaity skład działa i wykrztuśnie i osłaniająco na drogi oddechowe. Może być zatem stosowana w przypadku kaszlu suchego i mokrego. Stanowi surowiec doskonały do oczyszczania, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Kilka praktycznych przepisów

Odwar przeciwgorączkowy i napotny. Doskonały również w celu oczyszczenia organizmu.

Potrzebne Ci będą:

 • 4 czubate łyżki kwiatu bzu czarnego,
 • 4 łyżki kwiatostanu lipy,
 • 3 łyżki suszonych owoców malin.

Jednorazowo zalej szklanką ciepłej wody 1 łyżkę ziołowej mieszanki. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem około 3-4 minuty. Odstaw mieszankę na 10 minut. Odcedź i pij ciepły wywar nawet 3 razy dziennie 15 minut po jedzeniu. Dla polepszenia smaku możesz dodać łyżeczkę miodu.

Oczyszczający napar

Działa również uspokajająco, napotnie i przeciwgorączkowo. 1,5 łyżkę kwiatostanu lipowego zalej wrzątkiem. Pozostaw pod przykryciem 10-15 minut. Odcedź i wypij z dodatkiem miodu lub soku malinowego.

Rozgrzewająca kąpiel stóp

Łyżkę bzu czarnego i łyżkę kwiatu lipowego zalej 2 szklankami wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Odcedź, wlej do miski, dolej tyle gorącej wody, aby stopy były zanurzone powyżej kostek. Mocz przez 20 minut. Jak wiadomo przez stopy również wydostają się rozmaite toksyny. Tego typu kąpiel usprawnia proces oczyszczania organizmu.

Wszystkie przetwory roślinne wymagają cierpliwości i czasu. Za każdym razem trzeba bowiem przygotować nową porcję. Leczenie ziołami jest skuteczne i nie niesie za sobą działań niepożądanych. Z tych powodów warto zajrzeć do świata roślin.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

, , , , , , ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz