Sposoby uzdatniania wody

Kwestia czystej wody jest ważną sprawą nie tylko w kwestii spożycia ale również kwestii użytkowej, tj. w przypadku prania kiedy białe rzeczy wychodzą z pralki z nieprzyjemnymi plamami. To co brudna woda robi z pralkami zmywarkami etc. powinno dawać do myślenia, bo skoro może zniszczyć urządzenie mechaniczne, co może się stać z organizmem ludzkim.

Istnieje wiele sposobów na domowe oczyszczanie wody,  świadomi jej znaczenia dla własnego  zdrowia, ważne aby dobrać odpowiednie dla nas rozwiązania. Najpopularniejszym sposobem jest przegotowanie wody prosto z kranu przed spożyciem. Zabieg ten jednak oddziałuje generalnie na podświadomość człowieka i sprawia wrażenie, że w kwestii oczyszczania wody zrobił ile tylko się dało. Mylne wrażenie, podczas gotowania zabijane są jedynie te bakterie i wirusy, które maja tolerancje temperatury do 100°C, a w łatwy sposób mogą się w niej odnaleźć również te, które na temperaturę są mniej czułe. Poza tym gotowanie zmniejsza ilość wody, więc tym samym zagęszcza się ilość substancji chemicznych używanych przez zakłady wodociągowe.

Jak skutecznie uzdatnić wodę?

Filtry mechaniczne stosowane w gospodarstwach domowych poprawiają walory estetyczne, wychwytują bowiem te substancje, które powodują mętność wody, są to między innymi piasek, części roślin, muł rdzę itd. Poza tymi czynnikami  woda nie zostaje pozbawiona tych rozpuszczonych w niej substancji chemicznych, które szkodzą najbardziej. Współcześnie wychodzą one z użycia, a złośliwi nazwali je filtrami psychologicznymi. Przez widoczne na nich zanieczyszczeniach wyobraźnia użytkowników podpowiadała – dobrze, że tego nie wypiłem. Nieświadomi tego, że cała chemia została bez najmniejszych przeszkód wpuszczona np. do czajnika.

Filtry z węglem aktywnym potrafią jedynie przyczyniają się wyłącznie do redukcji chloru zawartego w wodzie pitnej. Chlor ma ujemny wpływ na jej smak i zapach.  Przepuszczają jednak wszystkie pozostałe związki chemiczne w niej i rozpuszczone,są  również doskonałym inkubatorem bakterii i wirusów. Dlatego nie zaleca się ich do oczyszczania wód pitnych.

Kolejnym  rodzajem filtrów do domowego oczyszczania wody są odżelaziacze, jednak ich  udział w oczyszczaniu wody, która ma być przeznaczona do spożycia jest zgubny. Dzieje się tak z powodu  wyłapywania przez nie metali ciężkich zawartych w wodzie wpływając jedynie na zmiękczanie wody.  Szkodliwym związkom chemicznym nie jest w stanie sprostać. Bliskim kuzynem odżelaziaczy są zmiękczacze, które działają na zasadzie wymiany jonów bardziej uciążliwych  na mniej szkodliwe pierwiastki sodu.

Jeżeli idzie o kwestię magnetyzerów warto zwrócić uwagę na specyfikę jej działania. Magnetyzery działają na zasadzie oddziaływania pola magnetycznego na związki zawarte w wodzie, które odpowiadają za powstawanie kamienia. Nie usuwają one jednak cząsteczek, raczej nie pozwalają się im połączyć w sposób wymagany do powstania kamienia. Stosowane generalnie dla lepszego utrzymania infrastruktury stacji wodociągowych.

Istnieje alternatywa?

Możliwie najlepszym współcześnie sposobem jest stosowanie filtrów osmotycznych. Wysoką skuteczność w oczyszczaniu wody osiągnięto przez zastosowanie poliamidowej membrany osmotycznej o niskiej przepuszczalności. Cząsteczki wody dzięki temu, iż są niezwykle małe bez problemu pozostają przepuszczone przez filtr.  Pozostałe, rozpuszczone w wodzie związki chemiczne  są większe od cząsteczek wody i zostają przefiltrowane,a woda pozostaje oczyszczona i trafia do zbiorczego naczynia, z którego przez kran do spożycia..

Czas na podjęcie decyzji

Jeżeli szukamy odpowiedzi na pytanie jaki sposób na oczyszczanie wody wybrać musimy zadać sobie pytanie  do czego po oczyszczeniu ta woda ma służyć? Jeżeli tylko do celów  gospodarczych wystarczyłoby ją zmiękczyć przez zastosowanie odżelaziacza. Kiedy  jednak decydujemy się na oczyszczanie o najszerszym możliwym spektrum, pozostaje zastosować filtr osmotyczny.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

, , ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz