Taniec – samo zdrowie!

Jak donoszą przeróżne źródła, taniec towarzyszy człowiekowi od zawsze. Niektóre stawiają, że od narodzin pierwszego z ludzkiego gatunku. Inne mówią nawet o boskim związku z tańcem. Wszak niektórzy spośród filozofów wierzyli, że porządkując wszechświat bogowie ruszali się w rytm międzyplanetarnej muzyki.

Homer mając uznanie dla piękna tańca, wymienia go kiedy mowa właśnie o najwęższym gronie pięknych ziemskich rzeczy. Nie da się ukryć podrygiwanie w rytm melodycznej muzyki nierzadko robi wrażenie. Wydaje się jakby ta czynność była spoza naszej galaktyki. Równie niecodzienne właściwości przypisywano oddawaniu się tanecznej euforii w Chinach. Wierzono tam, że ma moce uzdrowicielskie.

Taniec towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów.

Dopatrywano się również wpływu na bogów, podczas odbywania różnych tańców w celu uproszenia o deszcz. Wielu innych amatorów w uznaniu dla tej przyjemnej czynności przypisywało takie cechy jak porządkowanie myśli, uczuć i wprowadzanie ładu i harmonii w myśli. Mieszkańcy południowego krańca półwyspu bałkańskiego, uważali, że piękno ruchów wykonywanych podczas tańca, poprawia piękno ducha i umysłu.

Taniec ucywilizowano z początkiem XX wieku, wtedy też rozpoczęto stosowanie tanecznej terapii. Pierwsze taneczne kroki podjęto w leczeniu nerwicy. Potwierdza się więc teoria wyciszenia  i uporządkowania myśli. Sprawcą zamieszania był lekarz, Niemiec z pochodzenia, Rudolf Steiner. Zauważalne efekty takiej tanecznej metody leczenia wywołały w efekcie powstawanie kolejnych ośrodków leczenia przez taniec na całym świecie, dziś również w Polsce.

W miarę popularyzacji leczenia tańcem również grupa schorzeń w jakich leczeniu stawał się skutecznym i bezpiecznym lekiem rosła.

Oddziaływanie na organizm

Są naukowe dowody na to, że półgodzinny taniec sprawia, że ciśnienie tętnicze spada na okres dziesięciu godzin. Do tego dochodzi niespodziewane działanie na wiele innych przypadłości. Jak chociażby zmniejszenie poziomu złego cholesterolu, z kolei efektem tego jest obniżenie prawdopodobieństwa rozwoju chorób układu krwionośnego. Uskutecznia przemianę materii, oczyszcza organizm ze złogów i toksyn.

Uzdrawiające właściwości tańca poprawiają również odporność. Jednak najważniejszym jest fakt, że sprzyjają pozytywnemu odbiorowi codzienności. Dla wielu taniec mimo nieocenionego wpływu na zdrowie pozostaje świetną odskocznią od problemów.

Taniec pozwala wyrazic siebie i ma ogromny, pozytywny wpływ na zdrowie.

Taniec mający być terapią nie musi być wyuczonym układem tanecznym. Powinno się to stać uspokojeniem dla tych, którzy nie znają układów tanecznych. Pozwólmy się ponieść, poznać co nam w duszy gra. Wyłączyć myślenie o tym, że może coś nie tak, może się kompromituje, tu nie o to chodzi. Własny sposób na taniec, bez narzucania kajdan ze strony trenera, bądź jury z popularnego programu telewizyjnego.

Taniec, który ma być swego rodzaju terapią, opiera się na odnalezieniu tego jedynego, własnego rytmu, poznaniu właśnie tego co gra wewnątrz. Przy tym postawić trzeba na wyłączenie świadomości, tylko tak można osiągnąć murowany sukces.

Chcąc oddać się łaskawemu wpływowi ruchów nie skrępowanych obawami i lękiem. Włącz swój ulubiony kawałek staraj się wczuć w rytm oddaj się w zapomnienie, nie kontroluj. Oddaj się tanecznym uniesieniom dając początek lepszemu samopoczuciu i wzmożonemu zdrowiu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

, , , ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz