Jak wybrać prawdziwe srebro koloidalne i nie dać się oszukać?

prawdziwe srebro koloidalne

Pierwsze znaleziska o stosowaniu srebra w celach zdrowotnych dotyczyły Egiptu, gdzie już od IV wieku p.n.e. używano go do odkażania ran. Kolejne podobne wzmianki dotyczyły starożytnych rzymian, fenicjan i greków, którzy podobnie jak Egipcjanie stosowali srebro do ochrony przed bakteriami i infekcjami. Wrzucali także srebrne monety do dzbanów z wodą, aby zabezpieczyć je przed zepsuciem. Sposób ten był na tyle skuteczny, że stał się popularny także w innych rejonach ówczesnego świata. Na przestrzeni wieków srebra i jego roztworów używano w rozmaity sposób. Jeszcze w czasie I wojny światowej aż do wynalezienia penicyliny roztwór srebra stosowano w takich celach, w jakich obecnie służą nam niesławne antybiotyki.

Srebro koloidalne po wyparciu go przez antybiotyki w ostatnim czasie stało się znów niezwykle popularne. W ciągu paru lat zyskało całkiem pokaźnie grono swoich fanów i ciągle zdobywa nowych zwolenników. Jedni stosują je tylko zewnętrznie jako kosmetyk, inni wewnętrznie jako środek zwalczający bakterie, wirusy i grzyby. Wraz ze wzrostem popularności srebra koloidalnego mnożą się także jego producenci, którzy nęcąc niską ceną nie zawsze oferują dobrą jakość. Jak się okazuje na rynku można spotkać wiele produktów nazywanych srebrem koloidalnym, które wcale nimi nie są. Najczęściej są to srebro jonowe lub srebro białkowe, które nie wykazują takiego działanie zdrowotnego jak prawdziwe niejonowe srebro koloidalne. Jak je odróżnić? O tym przeczytacie trochę niżej. Najpierw przypomnijmy kilka słów o srebrze koloidalnym.

CZYM JEST SREBRO KOLOIDALNE?

Prawdziwe srebro koloidalne to wodny koloid nanocząsteczek srebra o wymiarach 5 -15 nm, występujących pod postacią niejonowych drobin metalu. Nanocząsteczki srebra są zawieszone i rozpuszczone w demineralizowanej wodzie, przy czym nie wiążą się z jej cząsteczkami. Nanocząsteczki srebra, dzięki takiemu samemu ładunkowi elektrycznemu odpychają się od siebie przez co pozostają w ciągłym ruchu i unoszą się w wodzie demineralizowanej. Prawdziwe srebro koloidalne zdolne do neutralizowania chorobotwórczych patogenów charakteryzuje się także żółtym kolorem. Nie dajcie sobie wmówić, że srebro powinno być bezbarwne. Żółte zabarwienie srebra wynika z tego faktu, że nanocząsteczki srebra zawieszone w roztworze wodnym silnie pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widzialnym. Światło przechodząc przez roztwór srebra załamuje się i zmienia swoja barwę, jego kolor jest obserwowany jako żółty. Im większe stężenie cząstek wyrażone w skali ppm, tym ciemniejszy kolor.

Mechanizm działania srebra koloidalnego polega na utlenieniu wirusów i bakterii – mikroskopijne cząsteczki srebra koloidalnego przyciągają zarazki dodatnim ładunkiem, a następnie niszczą niezbędne im do życia enzymy. Nanocząsteczki, z których złożone jest srebro koloidalne są widoczne dopiero przez mikroskop elektronowy. Dzięki temu, że są tak małe potrafią lepiej wnikać w bakterie i szybciej je niszczyć. Jak do tego dochodzi? Cząsteczki srebra są naładowane dodatnio, natomiast cząsteczki chorobotwórcze – ujemnie. Zatem cząsteczki srebra po znalezieniu się w organizmie ludzkim, wyszukują (przyciągają) naładowane ujemnie bakterie i wirusy, po czym od razu je niszczą. Badania laboratoryjne wykazały, że srebro koloidalne zabija zarazki w ciągu kilku minut oraz to, że na przestrzeni wieków jeszcze żadne bakterie nie uodporniły się na działanie srebra koloidalnego.

WŁAŚCIWOŚCI SREBRA KOLOIDALNEGO

 • dowiedziono naukowo, że niszczy 650 różnych bakterii, wirusów i grzybów
 • nie niszczy, a wspomaga korzystną mikroflorę organizmu
 • oczyszcza i dezynfekuje skórę, można nim oczyszczać rany
 • wspomaga walkę z trądzikiem
 • wykazuje działanie antyseptyczne i hamuje rozrost szkodliwych drobnoustrojów
 • łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry
 • lekko matuje cerę i reguluje wydzielanie sebum
 • hamuje wydzielanie histaminy i prostagladyny przy alergii i stanach zapalnych

Medycyna alternatywa dodaje także, że srebro koloidalne wzmacnia i regeneruje układ odpornościowy, przyspiesza leczenie infekcji oraz zaburzeń układu pokarmowego, wspomaga detoksykację organizmu, wspomaga leczenie grzybic, stanów zapalnych gardła i jamy ustnej oraz dodaje energii życiowej i zapobiega stanom depresyjnym.

JAK ODRÓŻNIĆ PRAWDZIWE SREBRO KOLOIDALNE OD PODRÓBEK?

Jak już wspomniałam na początku pod nazwą „Srebro koloidalne” nie zawsze sprzedaje się prawdziwy produkt. Możemy zetknąć się ze srebrem białkowym i jonowym. Niżej krótko opiszę każde z nich i wskażę różnicę. Pierwszą, najważniejszą jest żółte zabarwienie. Prawdziwe srebro koloidalne zawsze posiada żółtą barwę, a wynika to z faktu zawartości nanocząsteczek srebra, które silnie pochłaniają światło, które przechodząc przez roztwór srebra załamuje się i jest obserwowany jako żółta barwa. Bardzo łatwo można też sprawdzić czy srebro koloidalne nie zawiera nieskutecznych soli srebra. Wystarczy dodać do roztworu sól kuchenną i wymieszać. Jeśli spowoduje to pojawienie się mlecznego zabarwienia jest to dowodem na obecność soli srebra. Co za tym idzie, będzie to oznaczać, że sprzedawca sprzedał Wam nieskuteczny roztwór srebra.

Srebro jonowe

Srebro jonowe jest przezroczyste jak woda, lub posiada delikatnie żółty odcień. Nie cechuje się żadnym konkretnym kolorem, ponieważ jest rozpuszczone w wodzie, tj. sól lub cukier, przez co jest sprowadzone do postaci jonowej. Jeżeli dodatkowo producent zaznacza, że srebro musi być przechowywane w szklanych butelkach możecie być prawie pewni, że nie jest to prawdziwe skuteczne srebro kolidalne. Prawdziwe koloidy srebra są odporne na działanie światła.

Srebro jonowe zawiera w 90% jony srebra, a tylko ok. 10% srebrnych cząsteczek. Z tego względu, że 90% cząsteczek stanowią jony srebra, bardziej właściwą nazwą byłby “roztwór srebra“. W nauce nie istnieje coś takiego jak jonowe cząsteczki srebra. Cząsteczki to nie jony, a jony srebra to nie cząsteczki. Nie są to jednoznaczne terminy, nie stanowią synonimów i nie można ich stosować zamiennie. Jony srebra po dostaniu się do organizmu natychmiast się z nim łączą, tworząc nierozpuszczalną sól – chlorek srebra. Takiej właściwości nie wykazują obojętne elektrycznie cząsteczki srebra. Chlorek srebra nie posiada żadnych właściwości, które są przypisywane srebru koloidalnemu, a co ważne aż 90% srebra zamienia się w tę lub inne sole w zetknięciu z anionami występującymi w organizmie.

Srebro białkowe

Kolejnym często spotykanym produktem jest srebro białkowe, które składa się z metalicznych cząsteczek srebra na podłożu białkowym. Takie „srebra koloidalne” mogą występować w bardzo wysokich stężeniach, nawet do 20 000 ppm. Oczywiście producent nie wspomina o obecności cząsteczek białka w produkcie i będzie je sprzedawał jako „srebro koloidalne”. Dlaczego jest ono nieskuteczne?

Srebro białkowe składa się zazwyczaj z bardzo dużych cząsteczek srebra – tak dużych, że do zawieszenia ich w wodzie potrzebne jest podłoże białkowe, które stwarza ryzyko zanieczyszczenia i rozwoju bakterii w produkcie. Ponadto spośród wszystkich typów cechuje się najmniejszą całkowitą powierzchnią aktywną cząsteczek srebra i najmniejszą mocą działania. Im mniejsza powierzchnia pojedynczych cząsteczek, tym większa siła działania, w przypadku tego srebra cząsteczki są bardzo duże, przez co słabnie siła działania.

Prawdziwe srebro koloidalne

Jak już wcześniej wspomniałam prawdziwe srebro koloidalne z powodu wysokiej koncentracji nanocząsteczek srebra, prawdziwy koloid nie przypomina wyglądem wody. Jego cechą charakterystyczną jest wyraźne zabarwienie, które może przybierać barwę od żółtej aż po bursztynową. Srebro koloidalne cechuje się ciemniejszym kolorem, ponieważ rozproszone w wodzie cząsteczki srebra blokują przechodzące przez nie światło o konkretnej długości fali, która wynosi ok. 400 nm. Dodatkowo może być przechowywane w plastikowych butelkach, ponieważ nanocząsteczki srebra są niewrażliwe chemicznie i całkowicie odporne na niszczący wpływ promieniowania UV.

Prawdziwe srebro koloidalne z nanocząsteczkami srebra jest najmniej rozpowszechnionym handlowo rodzajem srebra ze względu na skomplikowany proces i wysokie koszty produkcji. Jednak jest jedynym skutecznym srebrem, które posiada udowodnione naukowo właściwości. Prawdziwe srebro koloidalne składa się w 80% z cząstek srebra, a pozostałe 20% stanowią jony srebra.Czynnikami decydującymi o jakości prawdziwego srebra koloidalnego są zawartość cząsteczek srebra oraz ich bardzo aktywna powierzchnia całkowita. W srebrze koloidalnym cząsteczki o rozmiarach nanometrowych tworzą koloid, dzięki czemu nie zachodzi konieczność zastosowania podłoża białkowego do zawieszenia ich w wodzie. Nanocząsteczki, dzięki potencjałowi elektrokinetycznemu wzajemnie sie odpychają utrzymując stabilny koloid. Metalowe cząsteczki srebra w kontakcie z organizmem ludzkim pozostają nienaruszone (np. przez kwas solny), dlatego są w stanie niszczyć patogeny.

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Wam odnaleźć się na rynku pełnym srebra koloidalnego i wybrać to skuteczne, które pomoże Wam uporać się różnymi dolegliwościami i schorzeniami. W razie jakichkolwiek pytań, piszcie komentarze, postaram się Wam jak najlepiej pomóc.

 

Brak powiązanych wpisów.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

4 Odpowiedzi na Jak wybrać prawdziwe srebro koloidalne i nie dać się oszukać?

 1. Aga 28 września 2017 at 10:44 #

  A co w takim razie z tym artykułem? Tu pisze zupełnie coś innego:http://polakuleczsiesam.pl/zwrocic-uwage-kupujac-srebro-koloidalne/

  • Anna 14 października 2017 at 16:26 #

   Pani Ago, a co mają pisać skoro sprzedają bubel? O to jak powinno wyglądać srebro koloidalne można zapytać w pierwszym lepszym laboratorium lub poczytać opracowania naukowe.

 2. Jakub 18 września 2017 at 12:34 #

  Witam,

  mieszkam obecnie w Barcelonie i tutaj wszędzie w sklepach widze jeden rodzaj srebra koloidalnego w butelce 50ml z pipetą i pisze 120ppm. Kupiłem to srebro kosztowało 20euro i ma zabarwienie mocno żółte. Czy jest to odpowiednie srebro ? tz. w Polsce spotykałem się głownie z przezroczystym srebrem i takie też piłem, bo mam grzybicę układową od wielu wielu lat, załapałem od klimatyzacji ( Aseprgillus fumigatus), grzyb stworzył biofilm i nic tak na prawdę na niego nie dziala, dopiero teraz go rozpracowywuje i już jest lepiej. Pozdrawiam

  • Anna 26 września 2017 at 13:03 #

   Witam,
   Panie Jakubie jeśli kupował Pan w Polsce przezroczyste srebro koloidalne, to nie byłoby to prawdziwe srebro koloidalne tylko srebro białkowe lub jonowe. Niestety te „srebra koloidalne” to najczęściej spotykane na rynku produkty, które nawet nie powinny nosić nazwy „koloidalne”, ponieważ z koloidem nie mają nic wspólnego. Nie posiadają też praktycznie żadnych właściwości, ponieważ dopiero koloidy srebra wykazują opisywane wszędzie właściwości zdrowotne. Prawdziwe srebro koloidalne posiada zazwyczaj barwę od żółtej po jasnobrązową. Jednak zdarza się też, że srebro jonowe może posiadać jasnożółtą barwę. W celu sprawdzenia autentyczności produktu można wlać trochę srebra do szklanki, dodać odrobinę soli, zamieszać i sprawdzić czy na wierzchu powstanie mleczny osad. Jeżeli powstanie, oznacza to, że jest to nieaktywne srebro jonowe. Prawdopodobnie w Barcelonie kupił Pan to właściwe, ale zawsze można sprawdzić w wyżej opisany sposób 🙂 Więcej o róznych rodzajach srebra może Pan przeczytać tutaj http://argentum200.pl/jakosc-i-badania/

Dodaj komentarz