Zatrzymanie wody – sprawdź czy nie dotyczy Ciebie i zastosuj 5 metod by się go pozbyć

Zatrzymanie wody w organizmie potrafi być uciążliwe, szczególnie latem. O tej porze roku organizm ze zwiększoną intensywnością gromadzi wodę. Letni nadmiar wody w organizmie jest najczęściej wynikiem niedostatecznego nawodnienia, ponieważ organizm chroni się przed odwodnieniem. Dlatego w czasie upałów powinniśmy pić więcej niż dotychczas. Cały paradoks nadmiaru wody w organizmie polega na tym, że im mniej jej pijecie, tym więcej zatrzymuje jej organizm.

CZYM JEST ZATRZYMANIE WODY W ORGANIZMIE?

Jak już wspomniałam wcześniej nadmiar wody w organizmie bierze się ze zbyt niskiego spożycia płynów. Jeśli do organizmu nie dostaje się dostateczna ilość wody, wówczas jest to dla niego znak, że nie może pozbywać się nadmiaru płynów, aby chronić się przed odwodnieniem. Zatrzymanie wody charakteryzuje szereg objawów, które mogą występować oddzielnie lub razem. Pierwszy to nagłe przybycie na wadze – jeśli Wasza dieta i aktywność się nie pogorszyła, a mimo to z dnia na dzień przybyło Wam kilogramów, możecie być pewni, że Wasz organizm zgromadził zapas wody. Inny objaw to trudności w odchudzaniu, jeżeli zmieniliście dietę na zdrowszą i zwiększyliście aktywność fizyczną, a waga stoi w miejscu winowajcą może być nadmiar wody w organizmie. Kolejnym objawem są obrzęki, zazwyczaj wokół kostek i ogólne opuchnięcie – szczególnie wokół ud i brzucha. Innym przejawem zatrzymania wody może być wzdęty brzuch tuż po posiłku. Dodatkowym uciążeniem, które towarzyszy zatrzymaniu wody jest zmęczenie, brak energii i chęci do działania. Jeżeli czujecie, że zatrzymanie wody Was dopadło skorzystajcie z którejś z poniższych porad, a najlepiej wdrożcie je wszystkie, efekty będą szybsze i zmniejszycie ryzyko zatrzymania wody w przyszłości.

METODY NA POZBYCIE SIĘ NADMIARU WODY:

1. Zwiększ ilość płynów – to podstawowa zasada walki z nagromadzeniem wody. Należy zwiększyć ilość przyjmowanej wody do  min. 2 litrów płynów dziennie. Dobrym sposobem jest wypicie w ciągu dnia 1 szklanki wody co 1 – 2 h, to ułatwi odpowiednie nawodnienie. Pamiętajcie też, że herbata czy kawa nie wlicza się do minimalnej ilości płynów potrzebnych do nawodnienia. Kawa dodatkowo odwadnia organizm, więc po każdej filiżance należy wypić 1 szklankę wody. Jeśli wprowadzicie tę pierwszą metodę w życie, Wasz organizm nie powinien już nigdy gromadzić zapasu wody.

2. Pij zioła – ta metoda przyśpiesza pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Najlepsze efekty przynosi picie 1 – 2 filiżanek herbatki z pokrzywy, natki pietruszki, żurawiny lub skrzypu polnego. Pierwsze efekty możecie zauważyć nawet po jednym dniu, a po tygodniu picia naparów zapomnicie o opuchnięciu i niechcianych kilogramach. Po usunięciu nadmiaru wody, wprowadźcie na stałe metodę numer 1 🙂

3. Więcej się ruszaj – zwiększenie aktywności fizycznej pomaga w uregulowaniu gospodarki wodnej organizmu. Ćwiczenia fizyczne, nawet spacer sprawiają, że naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu są w stanie wydalić większą ilość wody z organizmu. Ponadto pot pojawiający się w trakcie wysiłku fizycznego sprzyja usuwaniu sodu z organizmu, którego nadmiar jest także współwinny zatrzymywaniu wody w organizmie.

4. Zmniejsz ilość soli i słonych przekąsek – jak już wcześniej wspomniałam nadmiar sodu, obecnego w soli sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Czasem, żeby pozbyć się opuchnięć wystarczy zmniejszyć ilość soli i produktów, które je zawierają. Jeżeli w Waszym menu częstym gościem są słone potrawy, chipsy, fastfoody, orzeszki lub zupki w proszku, to na początek ograniczcie ich spożycie lub po prostu całkowicie z nich zrezygnujcie. To powinno przynieść dużą poprawę.

5. Zajadaj owoce i warzywa – zmień swoją dietę i wprowadź do niej duuużo roślin strączkowych, świeżych warzyw i owoców. Rośliny strączkowe zawierają sporo potasu, który neutralizuje działanie sodu, a ponadto zawierają sporo błonnika i białka, przez co skutecznie zaspokajają głód i zmniejszają ochotę na podjadanie niezdrowych przekąsek, np. batoników lub chipsów. Arbuzy, czereśnie, ogórki, cytryna, żurawina, truskawki czy pomidory wykazują działanie moczopędne, co przyśpiesza usuwanie nadmiaru wody z organizmu.

Mam nadzieję, że te porady pomogą Wam uporać się z dość uciążliwym zatrzymaniem wody w organizmie. Jak męczące to bywa wie tylko ten, kto chociaż raz tego doświadczył. Jeżeli chcecie się przed tym ustrzec wprowadźcie powyższe metody w życie, a będziecie mieć pewność, że nigdy nie doświadczycie nagromadzenia wody w organizmie. Jeżeli wprowadzenie tych zasad nie pomoże (pierwsze efekty powinny pojawić się nawet po pierwszym dniu w przypadku zasady nr 2), niezbędna będzie wizyta u lekarza. Może się wówczas okazać, że zatrzymanie wody jest wynikiem innych schorzeń, m.in. zaburzeń pracy tarczycy.

 

 

Brak powiązanych wpisów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

, , , , ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz