Złoty środek na bakterie, nadwagę, nowotwory, reumatyzm, stany zapalne, etc.

Kurkuma to przyprawa znana na Dalekim Wschodzie już od 600 r. p. n.e. Początkowo była ceniona za właściwości zabarwiania potraw na żółty kolor. Później odkryto jej potencjał leczniczy i wykorzystywano w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej oraz chińskiej. Była stosowana w wielu dolegliwościach, tj. wrzody, stany zapalne, bóle menstruacyjne, choroby pasożytnicze czy schorzenia układu pokarmowego. Badania nad właściwościami kurkumy i możliwością wykorzystania jej w leczeniu były przeprowadzana jeszcze w XIX wieku, ale prawdziwy rozkwit badań na tą przyprawą trwa od trzydziestu ostatnich lat. Zaś 2 lata temu przeprowadzono ok. 116 badań klinicznych nad możliwością leczenia kurkumą chorób przewodu pokarmowego, zaburzeń zdolności poznawczych, schorzeń stawów czy nowotworów.

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE KURKUMY

1. WYKAZUJE DZIAŁANIE PRZECIWZAPALNE – kurkuma to najsilniejszy naturalny środek przeciwzapalny. Kurkuma wspomaga leczenie bólów stawów, stanów zapalnych, grypy, przeziębienia, schorzeń skórnych czy reumatyzmu. W przypadku bólów reumatycznych stosowanie kurkumy wspomaga ich złagodzenie oraz może wspomóc zmniejszenie stanu zapalnego. Ponadto kurkuma wykazuje działanie podobne do leków przeciwbólowych, dlatego zamiast nich warto wspomóc się złocistą przyprawą. To także doskonały środek dla osób uprawiających sport, ponieważ zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i przyśpiesza regenerację organizmu.

2. WSPOMAGA LECZENIE CHORÓB NOWOTWOROWYCH – badanie przeprowadzone w Centrum Badań nad Rakiem im. Andersona w Houston udowodniły, że kurkumina niszczy nowotwory we wnętrzu komórki (badanie było przeprowadzone na szczurach). Z kolei badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Teksasie wykazały przeciwnowotworową zdolność kurkuminy, która jak się okazuje wyszukuje komórki nowotworowe i je likwiduje nie wywołując jednocześnie żadnych skutków ubocznych. W ciągu ostatnich dekad liczne badania wykazują zdolność kurkuminy do hamowania rozwoju chorób nowotworowych oraz im zapobiegania.

3. WZMACNIA UKŁAD POKARMOWY – właściwości wspomagające łagodzenie schorzeń układu pokarmowego były wykorzystywane jeszcze przed naszą erą. Okazuje się, że kurkumina nie tylko łagodzi stany zapalne żołądka czy jelit, ale też niszczy groźną bakterię Helicobacter pyroli. Kurkumina niszczy aż 65 szczepów tej bakterii oraz regeneruje komórki zaatakowane przez nią. Ponadto częste spożywanie kurkumy pomaga w pozbyciu się wzdęć, wrzodów, biegunki, zespołu jelita drażliwego oraz stanu zapalnego błon śluzowych żołądka i jelit.

4. PRZYŚPIESZA ODCHUDZANIE – kurkumina pomaga zwalczyć otyłość, nadwagę czy parę zbędnych centymetrów w obwodach. Posiada zdolność do przyśpieszenia metabolizmu oraz zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Kurkuma wspomaga także trawienie oraz zdolność oczyszczania się wątroby, co dodatkowo pomaga w uzyskaniu lub utrzymaniu smukłej sylwetki.

5. OPÓŹNIA PROCESY STARZENIA – częste spożywanie kurkumy pomaga w długim utrzymaniu młodości wszystkich komórek organizmu. Przekłada się to nie tylko na dłuższe posiadanie gładkiej skóry bez zmarszczek, ale przede wszystkim pomaga utrzymać organizm w bardzo dobrym stanie przez długie lata. Kurkuma jako likwidator szkodliwych wolnych rodników, które niszczą komórki organizmu pomaga chronić je przed rozpadem. Dzięki temu serce, mózg oraz wszystkie narządy mogą pracować prawidłowo przez długie lata. Zapobiega to zawałom serca, udarowi mózgu czy utracie pamięci. Dodatkowo kurkuma pomaga utrzymać skórę w bardzo dobrym stanie, zmniejsza trądzik oraz inne schorzenia skórne, zapobiega zmarszczkom i poprawia koloryt skóry dodając jej zdrowego blasku.

INNE WAŻNE WŁAŚCIWOŚCI KURKUMY:

 • silnie wzmacnia odporność
 • zapobiega cukrzycy i wspomaga profilaktykę osób nią zagrożonych
 • wspomaga wzrok oraz spowalnia kataraktę
 • obniża poziom „złego” cholesterolu
 • wspomaga zapobieganie chorobie Alzheimera
 • przyśpiesza leczenie łuszczycy
 • podnosi wydajność organizmu po wysiłku
 • hamuje degradację tkanek i mięśni
 • uśmierza ból spowodowany przez osteoporozę
 • wspomaga leczenie depresji
 • zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz chorób układu krążenia
 • oczyszcza organizm z toksyn
 • posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
 • zmniejsza bóle migrenowe i bóle głowy

CO KRYJE SIĘ W KURKUMIE?

Kurkuma większość swoich niezwykłych właściwości zdrowotnych zawdzięcza kurkuminie. Kurkumina to organiczny związek chemiczny, który nadaje kurkumie żółty kolor. Jednak jej właściwości wykraczają dużo dalej poza bycie barwnikiem. Badania prowadzone nad kurkuminą przypisują jej szereg właściwości wymienionych powyżej. To, dzięki jej obecności w składzie ostryż długi (kurkuma) stał się tak popularny i ceniony. Spożycie kurkumy pomaga zapobiec i zmniejszyć niektóre z wymienionych w tym artykule schorzeń, jednak jeżeli zależy Wam nie tyle na profilaktyce, a na skutecznym złagodzeniu chorób lub schorzeń pomocne będzie stosowanie ekstraktu z kurkumy, czyli czystej kurkuminy. Ponadto kurkuma stanowi bogate źródło witamin z grupy B, wapnia, żelaza, magnezu, błonnika, soli mineralnych, tłuszczów nasyconych i nienasyconych oraz olejków eterycznych.

KURKUMA + PIEPRZ

Obecnie na rynku można znaleźć kilka takich produktów składających się z ekstraktu z kurkumy, których spożycie pomoże Wam uporać się męczącymi Was dolegliwościami. Jeden z nich znajdziecie klikając w link KURKUMA + PIPERYNA. Możecie być pewni, że produkt jest bezpieczny i 100% naturalny, a ponadto zawiera piperynę, która wzmacnia działanie kurkuminy. Musicie wiedzieć, że jeśli będzie stosować kurkumę jako przyprawę powinniście razem z nią stosować jednocześnie pieprzem, ponieważ zawarta w nim piperyna zwiększa wchłanianie kurkuminy. Suplement diety z ekstraktu z kurkumy zawiera skondensowaną kurkuminę przez co zwiększa jej skuteczność działania. Mam nadzieję, że artykuł pomógł Was poznać niezwykłą przyprawę jaką jest kurkuma i przekonał Was do tego, aby była częstym gościem w Waszej kuchni.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

, , , , , , , , , , ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz